مشاهده خبر

آسودگی خرید از کسب‌وکارهای دارای اینماد با راه‌اندازی واحد رسیدگی به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی

1400/02/21

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مرکز توسعه

واحد رسیدگی به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی با همکاری مشترک مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در آستانه عید سعید فطر به بهره‌برداری رسید.

با توجه به گسترش روزافزون تجارت الکترونیکی و لزوم افزایش اعتماد و اقبال مصرف‌کنندگان محترم به خرید اینترنتی و ارتقای پاسخگویی و اثربخشی چرخه ثبت و رسیدگی به شکایات احتمالی از کسب‌وکارهای اینترنتی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با توجه به مسئولیت ذاتی و قانونی خود مبنی بر «ساماندهی کسب‌وکارهای اینترنتی» و «حمایت از مصرف‌کنندگان در فضای تجارت الکترونیکی» و با توجه به صلاحیت قانونی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در زمینه رسیدگی به شکایات مصرف‌کنندگان از طریق انجام بازرسی و صدور اخطارهای نظارتی و حسب نیاز تشکیل پرونده و ارجاع به مراجع صالح قضایی، واحد رسیدگی به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی پس از یک دوره راه‌اندازی آزمایشی، به بهره‌برداری رسید.

خریداران محترم به منظور پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، قبل از خرید لازم است با کلیک بر روی لوگوی اینماد فروشگاه اینترنتی، اطلاعات مندرج در شناسنامه (پروفایل) کسب‌وکار شامل سوابق فعالیت، تخلفات و پاسخگویی به شکایات فروشنده نسبت به خریداران قبلی را بررسی و سپس برای خرید از فروشگاه مربوط تصمیم‌گیری نمایند. همچنین پس از خرید در صورت بروز مشکل و عدم ایفای کامل تعهدات توسط فروشنده، می‌توانند نسبت به ثبت شکایت خود در سامانه اینماد با ارائه اسناد و مدارک لازم اقدام نمایند. رسیدگی به شکایت طبق مراحل طراحی‌شده در سامانه اینماد پیگیری و در صورت عدم پاسخگویی مناسب کسب‌وکار، به واحد رسیدگی به شکایات ارجاع و پس از بررسی در صورت نیاز، پرونده کسب‌وکار متخلف جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع خواهد شد.

در پایان به منظور رفاه حال بیشتر خریداران محترم، تأکید می‌گردد سطوح مختلف اطمینان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی، به صورت رتبه اعتماد در قالب ستاره‌های اینماد نمایش داده می‌شود؛ بنابراین به مردم توصیه می‌شود خرید خود را از کسب‌وکارهای اینترنتی دارای رتبه اعتماد الکترونیکی (بیش از یک ستاره) انجام دهند تا با خیالی آسوده، از ایفای کامل تعهدات توسط فروشنده اطمینان داشته باشند.


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه وب سایت نماد اعتماد الکترونیکی، از جدیدترین اخبار و اطلاعیه های مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی مطلع شوید.