• 30 آبان سال 1396 شمسی
اخبار و اطلاعیه ها
+ 1396/07/05 - اطلاعیه در خصوص اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فعالیتهای حوزه تامین مالی کسب و کارها با موضوع تامین مالی جمعی یا Crowd funding
در راستای اجرای بند ب ماده 18 مصوبه شماره 116959/ت 52253ه مورخ 1394/09/05 هیئت وزیران در خصوص برنامه ساماندهی نظام مالی فناوری و نوآوری، و با استناد به نامه شماره 124699 مورخ 1396/07/02 معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آن دسته از فعالانی که علاقمند به فعالیت در حوزه تامین مالی کسب و کارها با موضوع تامین مالی جمعی یا Crowd funding می‏‌باشند می‏‌توانند با رعایت الزامات اجرایی تعیین شده در دستورالعمل تامین مالی جمعی و پس از دریافت موافقت اصولی از کارگروه ارزیابی درخواستهای عاملیت تامین مالی جمعی (موضوع مواد 17، 18 و 19 دستورالعمل مذکور)، مجوز نماد اعتماد الکترونیکی خود را از این مرکز دریافت نمایند.
+ 1396/06/22 - اطلاعيه مربوط به دعوت از بخش خصوصی جهت معرفی نماینده برای حضور در کارگروه کسب و کارهاي اينترنتي
بدین ‏‌وسیله به اطلاع می‏‌رساند مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نظر دارد تا به منظور بررسی مشکلات و موانع کسب و کارهای الکترونیکی و ارائه راهکار و پیشنهاد مناسب برای رفع این موانع و رویه‏‌های تعیین شده در این حوزه و رسیدگی به امور ارجاعی از سوی کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی، کارگروه کارشناسی «کسب و کارهای اینترنتی» را با حضور کارشناسان سازمانها و نهادهای عضو کمیته و همچنین نمایندگان بخش خصوصی، تشکیل دهد.
در این راستا از کلیه تشکل‏‌ها، انجمن‏‌ها و فعالان صاحب نظر در این حوزه دعوت به عمل می‏‌آید تا در صورت تمایل به حضور در نشست‏‌های تخصصی این کارگروه، نماینده خود را به صورت رسمی با ارسال فکس به شماره 02188968072 به این مرکز معرفی نمایند. خاطرنشان می‏‌سازد اولین نشست این کارگروه ، ساعت 10:00 صبح روز سه شنبه مورخ 1396/06/28 و با موضوع بررسی «شیوه نامه ارزیابی درخواست متقاضیان نماد اعتماد الکترونیکی بر اساس مجوزهای مورد نیاز» تشکیل خواهد شد.
+ 1396/06/19 - مجوزهای پیش نیاز دریافت نماد اعتماد الکترونیکی جهت فعالیت دفاتر مسافرتی و گردشگری در فضای مجازی
با پیگیری‏‌های صورت گرفته از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و بر اساس اعلام رسمی دبیرخانه هیئت مقررات‏‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی، اعطای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی از سوی این مرکز به فعالیتهای حوزه اقامتی و گردشگری در فضای مجازی کمافی السابق صرفاً بر مبنای ارائه مجوزهای بند (الف) سازمان هواپیمایی کشور، و بند (ب) سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قانونی بوده و لذا، ارائه هرگونه نماد دیگری با موضوع گردشگری به عنوان مجوز پیش نیاز برای دریافت نماد، مبنای قانونی ندارد.
همچنین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیگیر است تا رویه اخذ مجوزهای بند الف و ب از سوی سازمانهای ذیربط به اشخاصی که منحصراً در فضای مجازی فعالیت می نمایند، به گونه ای تسهیل گردد که این افراد بتوانند با حداقل امکانات مورد نیاز (نظیر فضای فیزیکی محدودتر) فعالیت نمایند.
+ 1396/06/19 - مجوزهای پیش نیاز دریافت نماد اعتماد الکترونیکی جهت فعالیت دفاتر مسافرتی و گردشگری در فضای مجازی
با پیگیری‏‌های صورت گرفته از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و بر اساس اعلام رسمی دبیرخانه هیئت مقررات‏‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی، اعطای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی از سوی این مرکز به فعالیتهای حوزه اقامتی و گردشگری در فضای مجازی کمافی السابق صرفاً بر مبنای ارائه مجوزهای بند (الف) سازمان هواپیمایی کشور، و بند (ب) سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قانونی بوده و لذا، ارائه هرگونه نماد دیگری با موضوع گردشگری به عنوان مجوز پیش نیاز برای دریافت نماد، مبنای قانونی ندارد.
همچنین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیگیر است تا رویه اخذ مجوزهای بند الف و ب از سوی سازمانهای ذیربط به اشخاصی که منحصراً در فضای مجازی فعالیت می نمایند، به گونه ای تسهیل گردد که این افراد بتوانند با حداقل امکانات مورد نیاز (نظیر فضای فیزیکی محدودتر) فعالیت نمایند.
+ 1396/06/05 - اقدام مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای تسهیل در امر ثبت فروشگاه های اینترنتی زیر مجموعه متمرکز کنندگان پرداخت (فین تک)
در راستای اجرای سند "چارچوب فعالیت و نظارت بر وب سایت‏‌های متمرکز کننده پرداخت، مصوب 1395/10/13 کمیته نظارت بر فروشگاه‏‌های اینترنتی"، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بنابر درخواست جمعی از فعالان متمرکزکنندگان پرداخت (انجمن فین تک) برای تسهیل در امر ثبت فروشگاه‏‌های اینترنتی زیرمجموعه فعالان مذکور به منظور دریافت شناسه الکترونیکی، امکان ارسال الکترونیکی اطلاعات را در قالب وب سرویس مورد درخواست آنها را آماده و طی اطلاع رسانی در اختیار متمرکزکنندگان پرداخت قرار داده است. صاحبان این کسب و کارهای متمرکزکننده پرداخت میتوانند تا روز شنبه 96/06/11 از طریق این وب سرویس اقدام به ارسال اطلاعات فروشگاه های اینترنتی طرف قرارداد خود نمایند و یا به روال سابق هر یک از فروشگاه‏‌های اینترنتی را برای دریافت شناسه الکترونیکی به سایت اینماد هدایت نمایند.
یک ماه پیش، طی جلسه ای که به درخواست متمرکزکنندگان پرداخت در محل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برگزار گردید، از مرکز درخواست شد تا برای تسهیل در ثبت نام فروشگاه های اینترنتی زیر مجموعه، امکان ارسال اطلاعات به صورت الکترونیکی و از طریق وب سرویس فراهم شود. مرکز نیز به منظور تسهیل در امور با این درخواست موافقت، و اقدام به پیاده سازی و دراختیار قراردادن سرویس مذکور نموده است.
متمرکز کنندگان پرداخت، آن دسته از کسب و کارهای اینترنتی هستند که با دراختیار داشتن درگاه پرداخت از شرکتهای ارائه کننده خدمات پرداخت (PSP)، درگاه خود را غالباً با اخذ کارمزد در اختیار هزاران فروشگاه اینترنتی دیگر قرار می‏‌دهند که در بستر معاملات الکترونیکی اقدام به فروش و عرضه کالا یا خدمت می‏‌نمایند.
ساماندهی این حوزه از دو بخش مجزا تشکیل می‏‌شود:
- عملیات پرداخت و بانکی که در درگاه واسط پرداخت صورت می‏‌پذیرد.
- فروش کالا و خدمات توسط فروشگاه های اینترنتی که توسط مشتریان درگاه‏‌های واسط انجام می‏‌شود.
بدیهی است مسئولیت تعیین نحوه انجام عملیات پرداخت و بانکی در درگاه های واسط برعهده بانک مرکزی است و ساماندهی فروشگاه های اینترنتی (پذیرندگان) برعهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است.
از آنجایی که ساماندهی فعالان حوزه مالی و پولی در هر فضایی در کشور صرفا جزو وظایف بانک مرکزی است، این مرکز از ابتدای سال 1393 موضوع عملیات پرداختی که در درگاههای واسط پرداخت صورت می پذیرد را به اطلاع بانک مرکزی رسانده است.
از سوی دیگر به منظور حفظ حقوق مصرف کنندگان و پیشگیری از آسیب های ناشی از فعالیت فروشگاه های اینترنتی به صورت ناشناس، تمامی فروشندگان کالا و خدمات در اینترنت باید ضوابطی را رعایت نمایند، از جمله مهمترین آن شفافیت در اطلاعات هویتی و اهلیت فعال تجاری است. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی باهدف ساماندهي و رسميت‌بخشی به فعاليت كسب و كارهای اینترنتی و جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي در ابعاد مختلف اعم از امنيتي،‌ اجتماعي،‌ فرهنگي و نيز اعتمادسازي، در اولین قدم نسبت به احراز هویت فروشگاههای اینترنتی که به صورت پذیرنده در زیر مجموعه هر یک از درگاه های واسط فعالیت می کنند، اقدام نموده است.
مرکز براساس بند 1- ح اساسنامه که به تایید شورای ‌نگهبان نیز رسيده است، وظیفه ساماندهي فعاليت سايت‌هاي تجارت الكترونيكي را برعهده دارد و همچنین بنابر مصوبه "طرح ساماندهی فروشگاه های اینترنتی" سال 1391 شورای امنیت کشور، همواره حامی ساماندهی منطقی، سازنده و مبتنی بر رویکردهای فناوری‌های نوین این حوزه همراه با طمأنینه است که خوشبختانه طی سالهای اخیر موفق شده بخش اعظم تجارت الکترونیکی را با کمک سایر دستگاه‌های مسئول، در قالب اعطاء مجوز نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی، ساماندهی نماید.
لازم به ذکر است این مرکز تاکنون به مدل کسب و کار یا اطلاعات مشتریان هیچ یک از 28000 کسب و کار اینترنتی دارای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی ورود نکرده است ولی درخصوص مشتریان درگاه های واسط (متمرکزکنندگان پرداخت) باید گفت، این مشتریان خود فروشگاه اینترنتی محسوب می‏شوند و در نتیجه مشمول طرح ساماندهی مصوب شورای امنیت کشور هستند.
بزرگترین آسیبی که کسب و کارهای اینترنتی قانونمند می بینند، تجربه بی اعتمادی خریداران از فروشگاه‏‌های غیرقانونی است. از این رو، لازم است تا تمامی دست اندرکاران، برای توسعه این فضای تجاری جدید، در راه قانون مندی بیشتر، پاکسازی و شفافیت آن کمک کنند.
+ 1396/06/04 - منتشر کردن اطلاعات عمومی موضوع «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» مرتبط با نماد اعتماد الکترونیکی
در راستای اجرای «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» این مرکز در نظر دارد اطلاعات عمومی نظیر ضوابط و آیین نامه ها، آمار و ارقام ملی و رسمی، اسناد و مکاتبات اداری را از طریق وب‏‌سایت خود و در بخش «اطلاعات عمومی» منتشر نماید.
به منظور دسترسی به این اطلاعات به بخش «اطلاعات عمومی» مراجعه نمایید.
به علاوه می‏‌توانید درخواست های خود جهت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز را به صورت کتبی یا از طریق ارسال رایانامه به آدرس زیر به این مرکز ارسال نمایید:
FOIA@enamad.ir
+ 1396/05/31 - پیاده سازی چارچوب فعالیت و نظارت بر وب‏‌سایت‏های متمرکزکننده‏ پرداخت کسب وکارهای اینترنتی
صاحبان گرامی وب‏‌سایت‏های متمرکزکننده‏ پرداخت کسب و کارهای اینترنتی
پیرو اطلاعیه‌‏های شماره 1 و 2 در خصوص اجرای سند «چارچوب فعالیت و نظارت بر وب‏‌سایت‏های متمرکزکننده‏ پرداخت کسب وکارهای اینترنتی» و در جهت تسهیل در امر ثبت نام، به اطلاع می‏‌رساند امکان ثبت نام فروشندگان تحت پوشش شما علاوه بر روش مستقیم، از طریق وب سرویس نیز فراهم شده است.
بر این اساس ضروری است تا روز شنبه 96/06/11 اطلاعات کلیه پذیرندگان فعلی طرف قرارداد خود را از طریق این وب سرویس برای مرکز ارسال نمایید.
برای آن دسته از کسب و کارهای متمرکزکننده پرداخت که قبلا مراحل مذکور در اطلاعیه های پیشین را طی کرده اند، سند نحوه دسترسی به وب سرویس از طریق ایمیل ارسال می‏گردد.
همچنین کسب و کارهای متمرکزکننده پرداختی که اطلاعات را در قالب فایل اکسل ارسال نموده‏‌اند نیز می توانند نسبت به ثبت نام مشتریان جدید خود از طریق وب سرویس اقدام کنند. خاطرنشان می‏‌سازد کد پیگیری ثبت نام پذیرندگان در قالب فایل اکسل در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
مشکلات خود را در زمینه برقراری ارتباط وب سرویسی به آدرس pf@enamad.ir ارسال نمایید.