پروانه کسب

پروانه کسب

باعنایت به تصویب و ابلاغ آیین نامه تبصره ذیل ماده 87 قانون نظام صنفی ، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی موارد ذیل را در خصوص فرآیند اخذ پروانه کسب فروشگاه‏های مجازی، به اطلاع می‏‌رساند:

  • در صورتی که فعالیت صنفی انجام می دهید مشمول دریافت پروانه کسب از مرجع مربوطه می‌باشید. در غیر اینصورت فعالیت شما غیر صنفی محسوب می‌شود و نیازی به اخذ پروانه کسب نیست و اخذ نماد اعتماد الکترونیکی کفایت می‏‌کند. برای تشخیص صنفی یا غیرصنفی بودن فعالیت خود، می توانید به فهرست مشاغل صنفی مراجعه نمایید.
  • آن دسته از کسب و کارهای اینترنتی که قبلا از سامانه اینماد، مجوز نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت نموده ‏اند، با مراجعه به پنل کاربری خود، در قسمت «مدیریت کسب‏ و کار»، «مشاهده اطلاعات» و سپس انتخاب «نوع فعالیت» به صورت«صنفی» می‌توانند نسبت به ارسال درخواست پروانه کسب فروشگاه مجازی خود اقدام نمایند.
  • آن دسته از کسب و کارهای اینترنتی که در حال طی مراحل اخذ نماد اعتماد الکترونیکی می‌باشند و یا هنوز در سامانه اینماد ثبت نام نکرده‌اند، می‌توانند از طریق مراجعه به پنل کاربری خود در سامانه اینماد، پس از طی مراحل لازم، نسبت به ارسال درخواست پروانه کسب فروشگاه خود اقدام نمایند. توجه نمایید براساس مفاد آیین‏‌نامه مزبور، نماد اعتماد شما تا زمان تایید پروانه کسب اعطاء نخواهد شد و همزمان با صدور پروانه کسب، نماد اعتماد شما نیز صادر خواهد شد.
  • توجه نمایید برای دریافت پروانه کسب مطابق قانون نظام صنفی و آیین‏‌نامه تبصره ماده 87 آن، به منظور دریافت پروانه کسب فروشگاه مجازی ملزم به مراجعه حضوری به اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی، پرداخت هزینه حق عضویت و همچنین تسلیم مدارک تکمیلی علاوه بر آنچه برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه نموده‏‌اید، می‏‌باشید. برای اطلاع از فرآیند اخذ پروانه کسب فروشگاه مجازی و راهنمایی‏‌های لازم، به سایت مرکز اصناف و بازرگانان ایران به آدرس iranianasnaf.ir مراجعه نمایید.
  • توصیه می‏‌شود مفاد آیین نامه تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی را برای اطلاع از ضوابط، با دقت مطالعه فرمایید.
  • همچنین، به اطلاع می‌‏رساند که راهنماهای لازم درخصوص فرآیند درخواست پروانه کسب، در پنل کاربری قرار گرفته است. در عین حال برای اطلاع بیشتر از فرآیند درخواست پروانه کسب در سامانه اینماد به بخش سوالات متداول وب سایت اینماد مراجعه نمایید یا با شماره تلفن 42517-021 داخلی 5 تماس بگیرید.